Dekorasyon Fikirleri Genel

Ombre Ev Dekorasyon Örnekleri

Son derece popüler olan ombre hayatımızın her alanında yer almaktadır demek abartıya kaçmaz herhalde. Ombre saç modelleri, kıyafetler ve hatta pastalar günümüzde oldukça tercih edilir hale geldi. Tabi ki bu göz alıcı ve beğenilen stili evlerimize uygulamak da mümkün. Ombre kelime anlamı olarak “gölgeli” demek. Fransızca kökenli olan bu sözcük birinden diğerine sorunsuz şekilde karışan bir renk uyumunu ve tonları içerir. Bu renk geçişleri mutlaka birbirine karışmayacak ve yumuşak şekilde olmalıdır. Genellikle koyudan açık renge doğru uygulanır ve aynı rengin tonları olabildiği gibi, farklı renklerle de ombre yapılabilir.

2000 yıllarında ortaya çıkmış olsa da son yıllarda bir hayli trend olan Ombre iç mekanlara renk katmak için ideal bir yöntem. Ombre ev dekorasyonu yaparken faydalanabileceğiniz bu yöntemde cesur renk tonları da kullanabilir yahut daha minimalist bir etki yaratabilirsiniz. Özellikle son zamanlarda tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve çok sevilen “tamamen beyaz” ev dekorasyonları ve tasarımlar içinde ombre harika bir etki ortaya koyabilir. Eğer evinizdeki dekorasyon ağırlıkta beyaz renkten oluşuyorsa pastel tonlarda yumuşak geçişleri olan objeler bile beyaz rengi kırmak için yetecektir. Yarattığınız zarafeti bozmadan ombre renk tonlarından faydalanabilirsiniz.

Ombre ev dekorasyonu için renklerle oynamak, kendin yap fikirlere göz atmak faydalı olabilir. Duvarlar, aksesuarlar, petekler, halılar veya perdeler gibi aklınıza gelecek her alan ve eşya için ombre uygulamasını yapabilirsiniz. Eğer bu konuda fikirlere ihtiyacınız varsa işte sizin için hazırladığımız öneriler.

1. Ombre duvar kağıdı deneyin

Eğer duvar boyamak size külfet geliyor veya istemiyorsanız ombre duvar kağıtları bu konuda çok iyi bir tercih olacaktır. Özellikle beyaz ağırlıklı bir odada muhteşem etkiler yaratabilirsiniz.

ombre-duvar-dekorasyon-fikirleri

ombre-duvar-dekorasyonu

2. Duvarlarda renk geçişlerini kullanın

Rüya gibi duvarlar yaratabilirsiniz. Duvar boyamak size de iyi gelebilir. Özellikle çocuk odaları için pembe ve mavi tonlarını seçerek boyamaya başlayabilirsiniz.

ombre-duvar-dekorasyon-ornekleri

3. Şifonyer çekmecelerini ombre renklere boyayın

Ombre renklerine boyanmış şifonyerler hem çok şık, hem de benzersiz duruyor. Kolay bir şekilde boyayabileceğiniz şifonyerlerinizde renkleri birbirleri ardına karıştırırken asla paniğe kapılmayın. Her çekmeceyi ayrı bir tona boyayarak dilediğiniz efekti verebilirsiniz.

ombre-cocuk-odasi-dekorasyonu

ombre-dolap-boyama

ombre-sifonyer-boyama

4. Mutfakta ombre tonlar kullanın

Ombre ile mutfak dolaplarınız, fayanslarınız çok daha güzel görünür. Bu denli büyük değişiklikler yapmak yerine dilerseniz sadece mutfak eşyalarınızı boyayabilir, yahut seçimlerinizi ombre tonlardan oluşan araç gereçlerden yana yapabilirsiniz. Mutfağınıza kişisel bir dokunuş yapmak hoşunuza gidecek.

ombre-mufak-dekorasyonu

ombre-mutfak

5. Radyatörünüzü ombre renklere boyayabilirsiniz.

Radyatör pek çok renge boyanabilecek yapıya sahip olması bakımından bu konuda çok iyi bir tercih olabilir. Ombre ev dekorasyonu için evinizdeki petekleri şahane renklere boyayabilirsiniz. Radyatörünüzün her parçasını farklı bir tonda boyamanız halinde çok temiz geçişler yakalayabilir ve etkili bir renk uyumu oluşturabilirsiniz.

ombre-radyatör- boyama

6. Ombre ile duvarlarınıza doğal vurgular verin

Odanızda orman veya deniz etkisi yaratabilir, isterseniz gökyüzünü odanıza taşıyabilirsiniz. Güneşli ya da bulutlu bir gün olması tamamen tercihinize kalmış. Duvarlarınızı ombre renklere boyayarak dilediğiniz doğal etkiyi yaratmanız mümkün. Duvarlarınızı ombre boyayarak çarpıcı kontrastlar yakalayabilirsiniz. Özellikle odadaki eşya ve aksesuarlar beyaz gibi açık tonlardaysa renkli ombre duvarlar çok daha etkileyici durabilir.

ombre-dekorasyon

ombre-ev-dekorasyon-fikirleri

7. Çocuk odasında ombre tonları yakalayın

Çocuk odası için pembe ve mavi tonları kullanabilirsiniz. Elbette ombre ev dekorasyonu yaparken evin tüm bölümlerini değerlendirmeniz mümkün. İsterseniz çocuğunuzun en sevdiği renkleri kullanabilir, isterseniz ombre duvar kağıtları ile de dilediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz.

ombre-bebek-odasi-dekorasyonu

 

8. Aksesuarlarınızı boyayın

Elbette aksesuarlar ev dekorasyonunun vazgeçilmez unsurlarıdır. Pek çok aksesuarı ombre tonlarda boyayarak iç mekanlarınızdaki ombre etkisini artırabilirsiniz. Balkabaklarının mavi tonlarına boyanması şahane bir fikirken, saksıları birbirleriyle uyumlu geçişleri olan tonlarda boyamak da gayet başarılı olmuş. Basit ama etkili sonuçlar için aksesuarlarınızı boyamaya başlayabilirsiniz.

 

ombre-aksesuar

ombre-ev-dekorasyon-aksesuarlari

ombre-saksi-modelleri

 

9. Ombre tekstil ürünleri tercih edin

Eğer büyük değişiklikler yapmaktan çekiniyorsanız veya boyama işlerine girişmek niyetinde değilseniz ombre ev dekorasyonu için tekstil ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Ombre geçişli perdeler, kırlentler ve nevresim takımları evinize renk katacaktır.ombre-perde-modelleri

 

ombre-nevresim-takimi

Yazar Hakkında

dekoreder